Rajd z historią w roli głównej
Najpopularniejsze
„I Rodzinny rajd rowerowy szlakiem dworów i pałaców gminy Sochaczew” przeszedł do historii. Imprezę wspólnie zorganizowali wójt gminy Sochaczew i Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza. Odbył się on przy pięknej, słonecznej pogodzie w niedzielę 2 września, a uczestniczyli w nim nie tylko mieszkańcy powiatu sochaczewskiego, ale i goście z Warszawy, Żyrardowa, Mszczonowa, a nawet Zakopanego.
Pomysł rajdu narodził się latem, a pomysłodawcą imprezy, która połączyłaby rekreację z poznawaniem historii regionu, był członek Zarządu Fundacji Marek Orzechowski, na co dzień nauczyciel historii i pasjonat lokalnych dziejów. Gmina Sochaczew podchwyciła pomysł i dzięki koordynacji działań udało się pomysł przekuć w czyn w ciągu kilku tygodni. O tym, że idea jest dobra, świadczy liczba uczestników – na 39-kilometrową trasę wyruszyło ich ponad trzystu. Były to osoby w każdym wieku – od seniorów do kilkuletnich maluchów dzielnie pokonujących drogi gminy i miasta. Peleton odwiedził trzy obiekty – dwory w Żukowie i Kątach, których właściciele umożliwili obejrzenie swoich posiadłości, za co serdecznie dziękujemy, oraz pałac w Kożuszkach. Rozpoczęcie i zakończenie miały miejsce w parku przy pałacu w Gawłowie.
Uczestników powitali wójt gminy Sochaczew Mirosław Orliński, założyciel Fundacji Zbigniew Gerasik i komandor rajdu Jacek Spilaszek. Nad bezpieczeństwem czuwała sochaczewska policja, obecna była karetka ze Szpitala Powiatowego w Sochaczewie oraz serwis techniczny, który zapewnił sklep Wero. Bardzo dziękujemy za pomoc i opiekę. Była też niespodzianka – odblaski dla wszystkich uczestników zapewnił samorząd województwa mazowieckiego, a dostarczył je radny Sejmiku Adam Orliński. Pierwszych dwustu zapisanych uczestników otrzymało pamiątkowe koszulki rajdowe. Rowerzystom zapewniono wodę, jabłka, które przekazał Tęczowy Ogród z Brzozowca, i pieczone ziemniaki. Było także ognisko, na którym, jak to zazwyczaj na rajdach bywa, można było upiec swoje kiełbaski. Program pikniku wzbogaciły prezentacje pocztówek i zdjęć ze zbiorów Andrzeja Kornackiego oraz zabawy ruchowe przygotowane przez Dragon Fight Club Sochaczew. Można było także zapoznać się z elementami ćwiczeń qigong, które prezentowała Marta Wilczyńska. Pracownicy Urzędu Gminy Sochaczew rozdawali foldery i mapy gminy, nie zabrakło słodyczy i promocyjnych gadżetów. Atmosfera zarówno podczas rajdu, jak i pikniku, była znakomita i rodzinna.
Wielu uczestników podkreślało, że nie miało dotychczas pojęcia, jak wiele ciekawych obiektów z długą historią jest w najbliższych okolicach. Podczas postojów przy poszczególnych obiektach opowiadał o nich Marek Orzechowski. W przyszłym roku, podczas kolejnej edycji rajdu, planowane jest odwiedzenie kolejnych dworów.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniach i służyli nam radą i pomocą. Szczególne podziękowania kierujemy do Wydziału Ruchu Drogowego KPP Sochaczew, sklepu Wero i Tęczowego Ogrodu oraz Jacka Spilaszka.
Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza