Lata 20., lata 30., czyli klimatyczny Dzień Kobiet w pałacu
Najpopularniejsze
2 marca w Pałacu w Gawłowie wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kątach z żywiołowym i klimatycznym programem „Lata 20., lata 30.”. Była to także okazja do świętowania zbliżającego się Dnia Kobiet. Wieczór upłynął pod znakiem dobrej zabawy i hasłem „Baby, ach te baby”.
Pomysł zaproszenia młodzieży wypłynął od członkini Rady Programowej Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza Agnieszki Offerczak-Ciury, która miała okazję zobaczyć program w czasie uroczystości z okazji oddania do użytku rozbudowanej szkoły w Kątach. – Byłam zachwycona i uznałam, że nie można pozwolić, żeby tak wspaniałe przedstawienie zostało tylko w murach szkoły, trzeba pokazać je szerszej publiczności – powiedziała.
Wnętrze pałacu zmieniło się w kawiarnię z okresu międzywojennego, pełną klimatycznych gadżetów – strojów, kwiatów, świec, kapeluszy. Kostiumy wykonawców także nawiązywały do epoki – piękne suknie, boa z piór, kapelusze, biżuteria. Młodzież wyglądała cudownie, a zaprezentowane przez nich piosenki i wiersze jeszcze podkreśliły ten klimat. Usłyszeliśmy „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Nie kochać w taką noc to grzech”, „Ostatnią niedzielę”, „Sex appeal” i wiele innych przebojów przeplatanych tańcami i wierszami z epoki. Licznie zgromadzona publiczność żywiołowo reagowała na program – były oklaski, wspólne śpiewanie, a nawet tańce. Czuć było radość ze spotkania, potrzebę wspólnej, spontanicznej zabawy, nostalgię. Szczególnie bisy, podczas których rozdano widzom mini śpiewniki z tekstem czterech piosenek, połączyły wszystkich – młodzi artyści wmieszali się w publiczność, porywali do tańca, atmosfera zrobiła się wspaniała. Występ nagrodzono owacją na stojąco. Program przygotowały nauczycielki z SP Kąty – Sylwia Kotlarska, Maja Ryż i Ewa Osińska, a wystąpili: Anna Modzelewska, Agata Dalicka, Patrycja Rogowska, Wojciech Niemyjski, Kacper Niemyjski, Natalia Ząbczyńska, Jakub Jesionek, Natalia Majewska, Maciej Cierpikowski, Natalia Ptaszek, Aleksandra Kornacka, Gabriela Walkiewicz, Julia Gajewska, Luiza Ulicka, Zuzanna Gołębiowska i Wiktoria Borkowska.
Spotkanie odbyło się z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, dlatego każda pani obecna tego dnia w pałacu otrzymała tulipana, a najstarsza wśród obecnych pani Basia piękny bukiet. Kwiaty i upominki dla wykonawców ufundował wójt gminy Sochaczew, który był partnerem tego wydarzenia. Spotkanie zakończyło się rozmowami przy jak zwykle pysznych ciastach, kawie i herbacie. Można było spotkać się z autorem albumu „Gawłów. Czas i przestrzeń” Markiem Orzechowskim i obejrzeć niezwykły zbiór pocztówek starego Sochaczewa Andrzeja Kornackiego. Publiczność była zachwycona, czemu dawała wyraz na różne sposoby, wszyscy zaś głośno deklarowali, że na pewno będą wracać do pałacu na kolejne wydarzenia. Organizatorów szczególnie cieszy fakt, że na odbywające się w Gawłowie imprezy przychodzi coraz więcej osób nie tylko z najbliższych okolic, ale i z Sochaczewa oraz dalszych miejscowości.
FOZM
Zdjęcia Marek Orzechowski