Najpopularniejsze

Od pomysłu do realizacji!

Ścieżka edukacyjna „Śladami sochaczewskich fortyfikacji okresu II wojny światowej” coraz dłuższa i ciekawsza !

Jest nam niezmiernie miło Was poinformować, że ścieżka edukacyjna „Śladami sochaczewskich fortyfikacji okresu II wojny światowej” wydłużyła się o kolejne kilometry, cztery tablice informacyjne i kilka słupków kierunkowych. To wszystko za sprawą udziału w tegorocznym konkursie: Turystyka i krajoznawstwo 2024, który został ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Dzięki temu dostaliśmy kolejną szansę na rozwój, utworzonego w roku ubiegłym fragmentu ścieżki edukacyjnej, powstałego w rejonie ulic Długiej i Partyzantów oraz ścieżki przy zrewitalizowanych schronach na lewobrzeżnej części Bzury. Wówczas to oczyściliśmy kilka schronów w tym rejonie i ustawiliśmy przy nich łącznie pięć tablic informacyjnych.

W roku bieżącym  zaplanowaliśmy wykonanie i ustawienie w przestrzeni publicznej kolejnych kilku tablic, dotyczących historii Sochaczewa w końcowym okresie niemieckiej okupacji oraz w rejonach schronów i fragmentów elementów linii umocnień.  Nasze plany i marzenia się ziściły !

 

Oprócz dzielenia się wiedzą z mieszkańcami chcemy naszymi działaniami sprawić aby w pełni wykorzystywać potencjał turystyczny regionu Sochaczewa. Uznaliśmy, że połączenie dwóch fragmentów ścieżek edukacyjnych na lewo i prawobrzeżnej części Sochaczewa,  tj. ubiegłorocznego fragmentu przy ulicy Długiej i Partyzantów oraz powstałego już cztery lata temu przy ulicach Kątowej i Lubiejewskiej może sprawić, że wielu mieszkańców zechce wybrać się na dłuższy spacer czy przemierzyć trasę rowerem by mile spędzić czas i jednocześnie poznać historię naszego regionu.

 

Tegoroczne działania miały na celu uzupełnienie dwóch fragmentów ścieżek edukacyjnych kolejnymi tablicami, które połączą dotychczasowe fragmenty dwóch ścieżek edukacyjnych, tworząc w ten sposób spójną ścieżkę edukacyjną.

Główne cele jakie nam przyświecały planując ten rodzaj działań to:

– stworzenie dla mieszkańców powiatu sochaczewskiego i turystów z regionu Mazowsza nowych możliwości aktywnego spędzania czasu – uznaliśmy, że może się to przyczynić do zwiększenia zainteresowania uprawianiem rodzinnej, grupowej i indywidualnej turystyki i turystyki historyczno-militarnej;

– umożliwienie mieszkańcom ziemi sochaczewskiej poszerzenia wiedzy na temat pozostałości

naszego dziedzictwa kulturowego – chcemy aby historia okresu budowy sochaczewskich schronów stała się znana dla każdego mieszkańca;

– edukacja oraz wychowanie dzieci i młodzieży w duchu poszanowania do wciąż „żywych reliktów

przeszłości” i miejsc pamięci w regionie jakimi bez wątpienia są sochaczewskie fortyfikacje i ich historia.

 

Kolejne tablice informacyjne zostały ustawione w pobliżu wejścia głównego do stacji PKP (skrzyżowanie ulic Henryka Sienkiewicza i Księcia Janusza), przy ulicy Olimpijskiej, Lubiejewskiej i Kątowej (fragment rowu przeciwpancernego).

Zapraszamy do poznania historii naszego regionu  wszystkich mieszkańców Sochaczewa i całego Mazowsza!

„Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego”

#Mazowszepomaga #programywspacia  #solidarnośćmazowiecka