Najpopularniejsze

Izba Pamięci uroczyście otwarta!

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w schronie przy ul. Partyzantów odsłonięto Izbę Pamięci !

Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza, realizująca między innymi Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje kolejny już raz zaskakuje mieszkańców. W czerwcu 2023 roku FOZM podpisała umowę użyczenia fragmentu powierzchni stacji 220/110/15 kV Sochaczew z PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź, w obrębie której usytuowany jest schron z okresu II Wojny Światowej.
W miejscu tym stworzyła Izbę Pamięci, poświęconą trudnej historii Sochaczewa i jego mieszkańców, którzy w końcowym okresie II Wojny Światowej zmuszeni byli do budowy linii umocnień wokół miasta na rzecz niemieckiego okupanta.

 

– To był dla nas wielki dzień i niezwykle ważny moment w naszej działalności. Cieszymy się, że pamięć historyczna o tym co wydarzyło się w naszym mieście 1 sierpnia 1944 roku, gdy
w Warszawie wybuchło powstanie, ma szansę przetrwać dla kolejnych pokoleń. To nie tylko miejsce, które edukuje ale także kolejny zrewitalizowany punkt na mapie miasta stanowiący
o dziedzictwie kulturowym regionu
– powiedział koordynator projektu Artur Gałecki.

W schronie prezentowana jest wystawa „Polscy robotnicy przymusowi budują niemieckie schrony w rejonie Sochaczewa”, niezwykle ciekawa ekspozycja pamiątek pochodzących z okresu wojny, kolekcja zdjęć archiwalnych, pocztówek, znaczków oraz map. Odwiedzający to miejsce będą mogli poznać także tę trudną historię dzięki karteczkom umieszczonym w różnych miejscach w schronie. Ich zebranie pozwoli nie tylko zgłębić wiedzę historyczną ale także poznać fragmenty wspomnień uczestników budowy sochaczewskich umocnień. Izbę przystosowano również do projekcji multimedialnych, które będą prezentowane podczas planowanych wydarzeń oraz żywych lekcji historii.

Rewitalizacja schronu przy ul. Partyzantów to fragment dużego projektu, którego celem jest ocalenie od zapomnienia i przywrócenie do zbiorowej świadomości okresu budowy schronów, które przetrwały do dziś. Dzięki współfinansowaniu projektu przez Fundację PGE możemy oddać mieszkańcom Sochaczewa oraz przybywającym turystom kolejny obiekt. To ważne dla nas, że z roku na rok wzrasta wiedza historyczna zarówno mieszkańców naszego regionu, jak i całego Mazowsza, a historia budowy sochaczewskich schronów staje się rozpoznawalna także w środowisku miłośników turystyki historyczno-militarnejdodał Zbigniew Gerasik, Prezes Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza.

Jak zapowiadają miłośnicy sochaczewskich fortyfikacji, skupieni wokół Projektu Sochaczewskie Fortyfikacje to nie koniec działań związanych z tym miejscem. Chcą dostosować podejście do schronu dla osób starszych oraz dla osób z niepełnosprawnościami a także poprawić infrastrukturę na terenie wokół schronu.

– Cieszę się, że dzięki utworzeniu Izby Pamięci będziemy mogli w tym miejscu przypominać o losie tysięcy mieszkańców naszych okolic, wypędzonych ze swoich domów i zmuszonych do kopania okopów, rowów przeciwpancernych i wykopów pod ziemne i żelbetowe schrony na potrzeby niemieckiej III Rzeszy. Nasze działania są rodzajem hołdu dla tych ludzi. Pokazując te umocnienia dbamy o to, aby ich losy nie zostały zapomniane oraz by pamięć historyczna o ciężkim okresie niemieckiej okupacji przetrwała dla kolejnych pokoleń – podsumował koordynator projektu Artur Gałecki.

Mieszkańcy naszego regionu będą mogli zobaczyć Izbę Pamięci kolejny raz już 7 września.

Zakup samochodu typu kombivan na potrzeby SP ZOZ Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Otwocku – Szpital MSWiA w Otwocku

Projekt współfinansowany przez Fundację PGE